Diskutime per Dreambox 500

sarlind

Registered
Messages
10
o vlla se me ka acaruar ky dreamboxi kam nja 3 muaj qe spo e konfiguroj dot (ne fakt sjam marr shum se skam pas dhe kohe)!
Kam nje nga kta Dreambox DM500 te klonuar. Enigma1/Gemini.
Tani shkarkova ato CCAM e i instalova me pult deri ktu ok.
Sdi si ta konfiguroj ccam mundet ndonjeri te ngjis ndonje ccam config file shembull ta shikoj si behet, ose mund te me tregoni si behet? Si futen rreshtat ccam etj. Nese ka ndonj tutorial shqip mir do ishte. Dhe si mund ta provoj qe ccami punon kur ta kem konfigurar! Te pakten te hap nje kanal nga hotbird cfar do lloji te jete vetem sa per prove, qe te di nese ccam funksionon. Jua di per faleminderit!
 

diablo-22

Member
Messages
60
Saelind po te kerkosh ne faqen shqip patjeter qe do ti gjesh keto qe kerkon, megjithate po te shpjegoj pak, shkarko nje cccamcfg, shkarko edhe cccam-221,213,a cfar kami te duash per enigma1, camet po me degjove mua per kanalet tona te jene mbi 212 e lart, hap dreamboxtol, futu ne ftp,tmp, shko te cccam.cfg, klikoje nje here dhe kur te behet blu klikoje shigjeten majtas, po keshtu vepro edhe me cccam e shkarkuar, keto veprime kryhen pasi i ke hedhur imazhin, ke imazhe me cccam te instaluar, me pas kur ti besh konfigurimin imazhit shtyp butonin blu, shko te adon she te del manual install shtyp me ok cccamin qe shkarkove dhe bej nje exit, ne tabelen lart te shfaqet comoninterface, me shigjet majtas ose djathtas leviz dhe te shfaqet cccami, ulu poshte dhe jepi restart ne pullen jeshile, dhe e ke ok, vendos serverin dhe shikim te kendshem, per ta ruajtur cccamin bej nje restart enigma dhe cccami restartohet vete sa here hiqet e vihet ne prize.
 

sarlind

Registered
Messages
10
Saelind po te kerkosh ne faqen shqip patjeter qe do ti gjesh keto qe kerkon, megjithate po te shpjegoj pak, shkarko nje cccamcfg, shkarko edhe cccam-221,213,a cfar kami te duash per enigma1, camet po me degjove mua per kanalet tona te jene mbi 212 e lart, hap dreamboxtol, futu ne ftp,tmp, shko te cccam.cfg, klikoje nje here dhe kur te behet blu klikoje shigjeten majtas, po keshtu vepro edhe me cccam e shkarkuar, keto veprime kryhen pasi i ke hedhur imazhin, ke imazhe me cccam te instaluar, me pas kur ti besh konfigurimin imazhit shtyp butonin blu, shko te adon she te del manual install shtyp me ok cccamin qe shkarkove dhe bej nje exit, ne tabelen lart te shfaqet comoninterface, me shigjet majtas ose djathtas leviz dhe te shfaqet cccami, ulu poshte dhe jepi restart ne pullen jeshile, dhe e ke ok, vendos serverin dhe shikim te kendshem, per ta ruajtur cccamin bej nje restart enigma dhe cccami restartohet vete sa here hiqet e vihet ne prize.

Rrofsh, tani e bera dhe funksionon ne rregull. Gjeta ca C-Line free per ate JSC sport edhe i hapi kanalet.
Ate cccam.cfg e gjeta tek "var/etc"
:D:D:D
 

ALDEUS

Registered
Messages
1
problem me hedhjen e img

kam nje dreambox dm 500 s kishte sistem emesis u mundova ti hidhja nje software te re me ane te dream up por me nxirte error e\dhe tani nuk hapet fare ri vetem drita jeshile ndezur e nuk mer asnje komande nga pulti dhe ne ekran eshte fushe e zeze ju lutem me ndihmoni pasi jam fillestar ne kete pune
 

remax96

Senior Member
Messages
157
kam nje dreambox dm 500 s kishte sistem emesis u mundova ti hidhja nje software te re me ane te dream up por me nxirte error e\dhe tani nuk hapet fare ri vetem drita jeshile ndezur e nuk mer asnje komande nga pulti dhe ne ekran eshte fushe e zeze ju lutem me ndihmoni pasi jam fillestar ne kete pune

Provoje ti vendosesh nje imazh tjeter me dreamup 1.3.3.4 dhe mos u tremb se nuk ka asnje difekt.
 

Luli2011

Registered
Messages
13
kam nje problem kur lidhe aparatin ecolink 3020 me kompjuterin dhe televizorin per te punuar pgr...sss.plug1.2.0 bashke me cilinen..ka raste aktivizohet servi dhe po ka raste qe kur jap komandes conect ajo nuk aktivizohet....por ka rast punon sss.plug+serv nuk me del figura ne televizor servin e kam bere prov me nje dm500 punon mire kete problem e ben edhe me aparat 5060 edhe pse ikam bere ndryshimin ke menuja nga gboc...twpro. besoj se ka problem ke portat
 

diablo-22

Member
Messages
60
remax96, kete difekt te dreambox 500 sic e ka ALDEUS e kisha edhe une, e provova me te gjitha menyrat por sme dha rezultat, e provova edhe me dreamup 1.3.3.4 dhe po njelloj, nese mundet dikush qe ky difekt rregullohet pa jatag te me thote se dreamboxi po fle ne shtepi.
 

Santel

Registered
Messages
15
Mirembrema diablo-22

remax96, kete difekt te dreambox 500 sic e ka ALDEUS e kisha edhe une, e provova me te gjitha menyrat por sme dha rezultat, e provova edhe me dreamup 1.3.3.4 dhe po njelloj, nese mundet dikush qe ky difekt rregullohet pa jatag te me thote se dreamboxi po fle ne shtepi.


Difekti qe reflektohet tek dreami yt dhe tek ALDEUS eshte difekt hardwari, per kete kontrollo ushqyesin ne se ne dalje pa ngarkese jep tension mbi 12.5V
Nese ushqyesi eshte ne rregull (provo me ushqyesin e ndonje shoku dreamin tend), atehere do provosh te nderosh nje kondesator elektrolotik qe ndodhet ne mather board me numer C728, praktikisht me i madhi sa e hap dm nga lart-para-djathtas. Ky ka vlere 1000Mf 25V temp 105 grad cel.
Me tej pasi te kalohet kjo gjendj vendos nje imazh te ri, pasi ta kesh riflashuar disa here (3-4). Te perdoresh dreamup 1.3.3.4
Pak durim dhe besoj mbare.
Te pershendes Santel.
 

barca-mili

Registered
Messages
1
Pershendetje!!! Une jam nga kosova desht ju pyes si te mesohem ta abonoj dream-boxin tim. ne kemi ktu ne prishtine nje service computer. per te me abonuar dream boxin tim ai merr 10 euro ne muajt. a mund te em ndihmoj ndo kush si te mesohem edhe un te abonoj deram box-in tim. ju lutem
 

qershia

Senior Member
Messages
118
barca-mili, per mua hic mos merr mundim ta mesosh vete por paguaj ato 10 euro se te bie me mire, flen rehat, sa me shume te mesosh aq me keq do ta perplasesh koken pas muri, ketu e ke kot se nuk mesohet me te thene prej ka po te shkruaj une, shendet e te mira shoku, TUNG.
 

perdorues

Registered
Messages
17
Pershendetje!!! Une jam nga kosova desht ju pyes si te mesohem ta abonoj dream-boxin tim. ne kemi ktu ne prishtine nje service computer. per te me abonuar dream boxin tim ai merr 10 euro ne muajt. a mund te em ndihmoj ndo kush si te mesohem edhe un te abonoj deram box-in tim. ju lutem

Te keshilloj, si fillim, te marresh nje dreambox HD, pra jo 500s e vjeter.

Tani te gjitha knalet po kalojne ne MPEG-4 dhe me dreambox 500s nuk shikon kanale shqiptare pervec Tring.

DigitALB qe nga 1 Janari 2013 do kaloje ne pairing ne MPEG 4.

Per me shiku tring ma mire te intereson me ble nje abonim te regullt e jo me 10euro si te kane thene.
 

LAGJA17

Registered
Messages
33
O shoku shiko me 240 dollar nundesh me ble Sunray4 SE800 ,shko te http://www.aliexpress.com/ ,vetem per doganen duhet te catosh me cinezet qe te ulin vleren ,keshtu mundet ta evitosh doganen,une e kam ble dhe e kam mare me 168 euro komplet. esht dekoder bomba me tre tuner nuk ka ndryshim nga dreambox,por duhet te ket SIM-A8P!
 

fobo

Senior Member
Messages
118
Epoka e kloneve per mua ka marre fund pas 2 dm500s qe kisha dhe fatmirsisht i shita ne ebay. Nese dikush eshte i interesuar per Box te ri origjinal, nje nga faqet qe do keshilloja sot eshte Satboerse24.de
Ketu kam mare para 1 viti e gjys nje Xtrend ET5000. Dje duke qene se kishte dhe ulje porosita nje Xtrend ET4000 133Euro + 17Euro shipping, gjithsej 150 Euro. Cmim aspak i keq per nje aparat origjinal, me karakteristika hw me te mira se dm500hd dhe me suport te gjere imazhesh. I fut dhe OpenPli te fundit dhe je gati.
(kur regjistrohesh nga cmimet aktuale zbritet 19% tvsh per vende jashte EU)
 
Last edited:

qershia

Senior Member
Messages
118
Une mendoj se Dreamboxi 500T eshte i vlefshem akoma per ne Shqiptaret me Cmimin qe ka, ju pershendes.
 

fisibarca

Member
Messages
69
pershendetje ,

mund te me tregoni se cilin resiver te blej dreambox 500 HD apo 800 HD cili eshte me i mire dhe cili i hap d.alb HD me mire ,pasi qe nga neser digitalb paralajmroj konvertimin ne HD ,nese keni ndonje vend ne Kosove ku mund te blej me tregoni ju lutem .
 

qershia

Senior Member
Messages
118
fisibarka, mendoj se DM 500 HD eshte me i mire, pse, sepse ka procesorin me te madh, ju pershendes.
 

balili

Senior Member
Messages
245
pershendetje ,

mund te me tregoni se cilin resiver te blej dreambox 500 HD apo 800 HD cili eshte me i mire dhe cili i hap d.alb HD me mire ,pasi qe nga neser digitalb paralajmroj konvertimin ne HD ,nese keni ndonje vend ne Kosove ku mund te blej me tregoni ju lutem .

per momentin asnje nga keta dekoder nuk i hap kanalet e DGA qe jane ne paring
 

juli13

Staff member
Administrator
Messages
10,163
Kujtojme qe ne Sat-universe lejohet vetem diskutimi per funksionimin e aparateve dhe leximin e kartave.

E vetmja adrese qe mund te jepet publikisht eshte ajo e sponsorit te forumit.

Faleminderit.
 
Top