DVB-T u Bosni i Hercegovini!!!!!!!!

gp@njkov

Registered User
Messages
13
DVB-T u Bosni i Hercegovini!!!!!!!! Danas je u BiH na podrucju grada Banjaluka, krenula sa radom u digitalnom signalu Radio-televizija Republike Srpske (RTRS)...
RTRS ce emitovati dva kanala jedan live i jedan u snimcima...

Vise informacija uskoro...

 

gp@njkov

Registered User
Messages
13
RTRS UVODI DIGITALNO EMITOVANJE PROGRAMA
Radio-televizija Republike Srpske pustila je u eksperimentalni rad digitalni terestrijalni predajnik snage 250 W sa lokaliteta Pobrđe, koji pokriva šire područje grada Banjaluka.
005927.jpg

Info
14:15|12/12/2009

Izvor: RTRS
Za narednih petnaestak dana RTRS će početi sa eksperimentalnim emitovanjem digitalnog signala na dva programa. Na prvom programu će se emitovati standardni program Televizije RS, a na drugom programu će se u narednih godinu dana eksperimentalno reemitovati segmenti satelitskih programa nekomercijalnog sadržaja.

RTRS je prva televizijska kuća koja je počela digitalno emitovanje u Bosni i Hercegovini i na taj način napravila veliki iskorak u ostvarivanju evropskih standarda televizijskog emitovanja. Ovim korakom RTRS je trasirala put u digitalnu eru svim televizijskim stanicama, koje će u narednom periodu da se pridruže vodećem javnom servisu u dostizanju evropskih digitalnih TV standarada.
Program se emituje na 61. kanalu UHF u HD formatu i MPEG-2 standardu, a prijem signala je moguć za sve televizijske prijemnike sa DVB-T tjunerima. RTRS će u narednom periodu u saradnji sa izvršnom vlasti RS i BiH, osmisliti i pretplatnicima predstaviti proces prelaska sa analognog na digitalni prijem.

V.Č.
 
Last edited:

dodo99

Registered
Messages
2,046
Proces digitalizacije u našoj zemlji i dalje je u velikom zastoju. Tender za nabavku digitalnih mikrovalnih linkova javnih radiotelevizijskih servisa u BiH na relaciji Sarajevo-Banja Luka i Sarajevo-Mostar, uvezivanje pet informativno-tehničkih centara u sistem digitalnih veza Javnih RTV servisa i odašiljača za pokrivanje digitalnim signalom područja gradova Sarajeva, Banja Luke i Mostara je već odavno predmet razmatranja Ureda za razmatranje žalbi budući da su se stranke u ovom postupku žalile na izbor najpovoljnijeg ponuđača.

Podnošenje žalbe je svakako u zakonskim okvirima, ali ono što zabrinjava eksperte u oblasti digitalizacije ali i građane BiH jeste vremenski period u kojem se predmet razmatra. Na nedavnoj sjednici Ureda za razmatranje žalbi većinom glasova je donesena odluka procesnog karaktera kojom se strankama u ovom procesu odnosno žaliteljima daje mogućnost vještačenja ponuđene opreme, da li je najpovoljniji ponuđač zaista spreman ispoštovati sve uslove tendera i slično.

Žaliteljima je dat rok od tri dana da se izjasne o ovom prijedlogu, a ukoliko se odluče za vještačenje taj će proces morati raditi o vlastitim troškovima budući da Ured za razmatranje žalbi nema sredstava za ovu svrhu. Praktično proces vještačenja traje dugo i u ovom slučaju bi mogao trajati mjesec ili dva dana. Napominjemo da je odluka po pitanju upućenih žalbi morala biti donešena mnogo prije.

Tako je kapitalni projekat Vijeća ministara BiH vrijedan 36 miliona KM i dalje u velikom zastoju iako se radi o projektu od državnog značaja. Proces digitalizacije je trebao početi još prošle godine, ali se još nismo pokrenuli s početne tačke izbora najpovoljnijeg ponuđača čime gubimo dragocijeno vrijeme.

U junu ove godine najbolju sliku procesa digitalizacije dao je Zdravko Šavija, voditelj ekspertnog tima za digitalizaciju za BHT 1, koji je tada rekao da imamo politiku, imamo strategiju, imamo odvojena sredstva, imamo oko 80% pripremljenu infrastrukturu, imamo tehničke kadrove. "Imamo jedan raspisan tender koji je oboren, imamo drugi raspisan tender i ukoliko sada ne prođe ovaj tender odgovorno tvrdim da smo zakasnili za sve", izjavio je Šavija.

Na prolongiranje procesa digitalizacije najviše utiču male firme koje imaju pravo da se prijave ali ulažu žalbe te da, na primjer, sa 100 KM blokiraju cijeli proces digitalizacije što se upravo i događa.


teve.ba

:thum:
 
Top